Idėja suorganizuoti pirmąjį Žagarės Vyšnių festivalį kilo britei Sarah Rabagliati, nes Žagarė nuo seno garsi savo vyšniomis. Ne žiemgališkos jos prigimties, bet, savo kilme būdamos pietų krašto vaisius, atsitiktinai įaugo į Žagarės žemę ir tapo ją garsinančia dalimi. 20 a. pradžioje Peterburgo turguje buvęs net atskiras žagarvyšnių skyrius, o vienas Rygos fabrikas iš žagarvyšnių gamino likerį. Manoma, kad Sankt Peterburge Sergiejus Jeseninas su mylimąja Aisedora Dunkan ragavę žagariškių gardėsių. 18 a. Žagarėje būta įstatymo sodybose pasodinti pasirinktinai porą vaismedžių, tarp kurių būtų vyšnia.
Todėl festivalio misija tapo paminėti ir propaguoti Žagarės vyšnias, skatinti kraštiečius bei tautiečius neprarasti istorinės ir kultūrinės tautos atminties, tradicijų, patriotizmo, meilės gimtajai Žagarei, plėtoti šiaurės Lietuvos, buvusios žemgalių teritorijos kultūrą.
Pirmasis festivalis sulaukė itin didelio susidomėjimo (sulaukta apie 4000 žmonių), todėl nutarta šią tradiciją ir toliau puoselėti. Turiningi, įvairūs, aukšto meninio lygio festivalio renginiai skiriami visiems – ir vaikams, ir jaunimui, ir šeimoms, ir vyresnio amžiaus tautiečiams bei svečiams.
Žagarės regioninio parko direkcijos darbuotojai, būdami pagrindiniais šio festivalio organizatoriais, kasmet įdeda labai daug jėgų, laiko, entuziazmo ir širdies. Festivalis iš naujos tradicijos jau virto nuolatine, išskiriančia Žagarės miestą Lietuvoje, kaip buvusį tradicinį vyšnių kraštą. Tapęs tradiciniu ir įgaunantis naujas formas, Žagarės vyšnių festivalis reprezentuoja Lietuvą, kasmet pritraukia daug svečių iš Lietuvos ir užsienio.
Vyšnių derliaus metu įvairiose Žagarės istorinėse vietose organizuojami renginiai, mugės, parodos, žirgų čempionatai, sporto varžybos, koncertai. Žagarės vyšnių festivalis trunka keturias dienas. Festivalio programa kasmet yra atnaujinama, renginių turinys keičiasi, tačiau išlaikoma protėvių tradicijų ir papročių puoselėjimo dvasia.
Pirmasis Žagarės vyšnių festivalis vyko 2005 m. liepos 23 d., prasidėjęs miesto žadinimu ir užsibaigęs šventiniu koncertu ir diskoteka. Vienas netradicinių renginių pirmojo festivalio metu – kūrybinių meninių akcijų pristatymas (Naryškino rūmai): piešimo konkursas šventės dalyviams „Spalvų poema“; šiuolaikinis meno centro projektas „ŠMC TV log“; Vilniaus Dailės akademijos studentų projektas „10 VDA studentų 14 dienų Žagarėje“; „Baltic Link Trust“ fotografijos projekto paroda „Rytojus prasidėjo vakar“ ir Šiaulių Laiptų galerijos projektas „Himnas kėdei iš Šiaulių Monmarto respublikos“.
2018.05.30