Ginučių – Ladakalnio archeologinis kompleksas
2016-08-08Ginučių – Ladakalnio archeologinis kompleksas yra Ignalinos rajone, Aukštaitijos nacionaliniame parke. Ladakalnis (arba Ledakalnis) yra tarp Ūkojo ir Linkmeno ežerų, Papiliakalnės kaime. Tai 176 m. aukščio kalnas, stūksantis Šiliniškių gūbrio kalnų grandinėje. Nuo kalno matosi net 6 ežerai: Ūkojas, Linkmenas, Pakasas, Asėkas, Alksnaitis, ir Alksnas. Žinoma, jog Ladakalnis XIX–XX a. ilgą laiką buvo ariamas, todėl jo šlaitai pažemėjo. Vėliau kalno šlaitai apsodinti pušimis. 1974 m. įkūrus Nacionalinį parką, buvo išskirta 176 ha dydžio Šiliniškių kalvagūbrio dalis ir joje įkurtas pirmasis Lietuvoje geomorfologinis draustinis. 1997 m. įkūrus Šiliniškių kraštovaizdžio draustinį, Ladakalnis tapo jo dalimi. Manoma, kad Ladakalnio pavadinimas kilęs nuo žodžio “ledas” (vietine tarme – ladas) arba nuo baltų deivės Lados vardo. Manoma, kad Ladakalnis galėjo būti baltų šventvietė.
Yra paprotys į kalno viršūnę užnešti akmenukų ir palikti prie viršūnėje augančio ąžuolo.
Ginučių piliakalnis – dviejų piliakalnių kompleksas Ignalinos rajone, apie 2 km nuo Ginučių, tarp Linkmeno ir Ūkojo ežerų, netoli Ladakalnio. Šis piliakalnis yra archeologinis paminklas. Piliakalnį sudaro pagrindinė kalva, priešpilis, du papiliai, senovės gyvenvietės vieta ir atskiras nedidelis piliakalnis, vadinamas Pilale. Gyvenvietė buvo išsidėsčiusi abiejose piliakalnio padėties pusėse. Piliakalnius skiria loma. Rytiniai ir vakariniai šlaitai statūs, pietiniai ir šiauriniai – nuožulnūs. Ginučių piliakalnis tankiai apaugęs mišku. Ginučių piliakalnis buvo įrengtas ir naudoti gynybai jau I tūkst. po Kristaus. Vėlesniais amžiais jis tapatinamas su XIII–XV a. egzistavusia Linkmenų pilimi.
Ginučių apylinkėse yra išlikęs autentiškas Ginučių vandens malūnas, kuriame buvo malami ne tik miltai, bet ir gaminama elektros energija. Dabar malūnas saugomas valstybės kaip XIX a. technikos paminklas.
KITOS NAUJIENOS
Galutiniai Žagarės etapo rezultatai
2019-07-23Skelbiami galutiniai Žagarės etapo rezultatai su tarpiniais laikais. Juos rasite čia: rezultatai_Zagare_2019
Skaityti ›Druskininkų sveikatingumo parkas
2016-04-18Parkas turtingas savo istorija ir tradicijomis gydyti oru, vandeniu ir saule, vilios lankytojus galimybe išbandyti atgaivintas unikaliąsias senąsias procedūras: pasivaikščiojimu dozuotais vaikščiojimo takais, maudymusi kaskadinėse maudyklėse ir pirtyje, mėgavimusi jonoterapija, kai teigiamų ir neigiamų jonų santykis siekia 0,63, pėdų masažu akupresūros baseine. Šeimos su vaikais galės aktyviai leisti laisvalaikį važinėdami atnaujintais takais, žaisdami vaikų žaidimo […]
Skaityti ›